Yeni Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE

Her yıl Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress (MWC)’de Samsung yeni amiral gemisi olan Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE’in UnPacked etkinliği ile tüm Dünya’ya duyurdu. Tüm teknoloji sevenlerin takip ettiği kongrede en çok ilgi çeken ve merakla beklenen etkinlik bugün (1 Mart 2015) saat 19:30’da (TSİ) başladı. Etkinlik yaklaşık olarak 45 dakika sürdü ve bu süre boyunca Samsung’un bir çok çalışma alanı başkanı sahnede yeni amiral gemilerinin özelliklerini seyirciler ve tüm dünya ile paylaştılar. Yazının devamında Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE’in özelliklerinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar…

Samsung’un etkinliği yukarıda ki video’nun ardından Samsung CEO’su JK Shin’in açılış konuşmasıyla başladı. Yeni Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE’in özelliklerine kısaca değinen  JK Shin sahneyi diğer bölüm başkanlarına bıraktı.

s6

Tasarım

Cihazlarda en çok dikkat çeken tasarımın tamamen elden geçirilmesi. Yeni tasarım ile malzeme kalitesinin arttığı, metal kısımların normal metal malzemelere oranla %50 daha güçlü olması ile birlikte Gorilla Glass 4 Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE’i bükülmez bir amiral gemisi haline getirmiş. Etkinlikte Samsung kasasının bükülmeyeceğini belirtirken Apple’a güzel bir de gönderme yaptı.

Performans

Cihazların donanımsal olarak işlemci ve ram’lerinin bir önceki nesil Galaxy S ailesine göre çok daha performanslı olması önemli bir gelişme olarak vurgulandı. 14nm ile üretilen işlemci %20’lik bir performans artışı sunuyor. DDR4 ram’lerin önceki nesile göre performans artışının %80’leri bulmakta olduğu söyleniyor. Samsung’un klasik işlemci stratejisi yeni cihazda da sürüyor. Exynos 7420 çipi ile gelen cihaz, gücünü 2.1 GHz saat hızında 4 adet 64 bit Cortex-A57 ve 1.5 GHz saat hızında 4 adet Cortex-A53 işlemciden alıyor. Grafik çözümünde 3GB LPDDR4 Mali-760 kullanılıyor. Az enerji kullanımı açısından Exynos 7420 çipi kullanan Samsung S6, Snapdragon 810’lu Samsung S6’ya göre %20 daha az güç tüketiyor.

Ekran

Samsung ekran kalitesini yeni amiral gemisinde de sürdürmeye devam ediyor. Gorilla Glass 4 kullanan cihaz 5.1 inç Super AMOLED QUAD HD ekran ile S ailesinin bir önceki Galaxy S5’e göre %77 oranında daha fazla piksele sahip. Böylelikle kullanıcılara sunduğu piksel yoğunluğu 577 ppi’a yükseliyor.

Kamera

Yeni cihazların kameraları özellikle gece çekimlerinde ve düşük ışık koşullarında harikalar yaratıyor. Kamera tanıtımı sırasında Apple’ı unutmayan Samsung video ve fotoğraf örnekleri ile kamera performansını harika bir şekilde gözler önüne koydu. Optik imaj sabitleyicisine sahip olan arka kamera bir tane LED flaşa sahip. Arka kamera ayrıca canlı HDR çekimi özelliğine sahip ve 4k video çekebiliyor. Cihazın hem ön hem arka kamerası F1.9 diyafram açıklığına sahip iken ön kamerası tam 5 megapiksel çözünürlüğe sahip ve Full HDvideo kaydı yapabiliyor.

s6edge

Pil

Yeni Galaxy S6’nın pil performansı ve yeni hızlı şarj özellikleri kullanıcıları eminim heyecanlandıracaktır. Cihaz 10 dakikalık şarj ile tam 4 saat kullanılabiliyor. Yeni kablosuz şarj özelliği de Galaxy S6’yı amiral gemisi yapan özelliklerden biri diyebiliriz. Samsung Galaxy S6’da 2550 mAh, Samsun Galaxy S6 EDGE’de ise 2600 mAh batarya bulunmakta.

Yazılım

Yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 EDGE Android 5.0 Lolipop ile geliyor. En çok beklenen şey ise yeni Touchwiz arayüzüne yeni Galaxy’lerde yer verilmiş. Galaxy S6 EDGE’in yuvarlatılmış kenarlarının daha etkin kullanımı için ise Touchwiz arayüzü özel olarak optimize edilmiş. Apple’dan sonra telefonlar ile yapılan temassız ödeme işlemlerindeki potansiyeli gören Samsung kendi markası ile ödeme sistemlerine giriş yapıyor. Parmak izi okuma teknolojisini de içine alarak çok güvenli olacağı söylenen Samsung Pay’in Apple Pay’den bir farkı olmadığını söyleyebilirim. Bu yıl içinde ABD ve Kore’de Samsung Pay kullanıma sunulacakmış.

Son Sözler

Samsung yine Mobile World Congress’de adından fazlaca söz ettirdi ve devam eden kongre boyunca adından söz ettirecek gibi. Phablet akımının öncüsü olan Samsung yeni kavisli kenarlara sahip telefon segmentinde yine öncü olacak mı bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Aşağıdaki videodan Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 EDGE’in özelliklerini izleyebilirsiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.