Eğitim Teknoloğu için Articulate 360

Yılların Articulate’i işte bunun neyi çekici diyebilirsiniz… Bende Articulate 360’ı görmeden önce aynı düşüncedeydim. Ancak biraz kullanıp yeni kolaylaştırılmış işlevler ve destekleyici araçları gördüğümde fikrim değişti.

Articulate 360 önce ki versiyonlara göre o kadar kendini geliştirmiş ki, başka hiç bir tool’a ihtiyaç duymadan eğitimlerinizi hazırlayabilirsiniz. Hem interaktif ekran eğitimleri hem ekran video eğitimleri hem slayt tabanlı eğitimler aklınıza gelebilecek nerdeyse her türde eğitim hazırlayabiliyorsunuz.

Peki Articulate 360’ın gücü nereden geliyor?

Aslında Articulate 360 farklı uzmanlıklar için hazırlanmış modüler yapısını güç olarak bizlere sunuyor. Nasıl mı?

  • Stroyline 360 : Ana eğitim oluşturma modülü
  • Studio 360 : Power point sunumlarınızı hızlıca eğitime dönüştürebileceğiniz modül
  • Replay 360 : Ekranınızı ve webcam görüntünüzü ayrı ayrı kaydeden ve düzenlemenize izin veren modül
  • Rise 360 : Responsive uyumlu olarak tüm ortamlarda uygun boyutlarda çalışacak eğitimler oluşturabileceğiniz web modülü
  • Articulate Review : Hazırladığınız eğitimleri iş kolu ve diğer paydaşlar ile paylaşıp onların görüşlerini alabileceğiniz web modülü
  • Content Library : Eğitim hazırlarken bir çok ihtiyacınızı karşılayacak medya kütüphanesi modülü
  • Articulate Live : Articulate 360 ürünü için canlı webinarlara katılabileceğini modül
  • Peek : MacOS bilgisayarlar için ekran kaydı alma modülü

Storyline 360’ın İyi Yanları…

En başta söylmezsek olmayacak yanı diğer dijital içerik üretim araçları ile benzer layer ve timeline yapısının kullanımı uygulamaya alışmanızda büyük katkı sağlıyor. Ancak burada en sevmediğim kısım ise workspace üzerinde aktif olan layera göre bir workspace görememiz. Bu ne demek derseniz workspace’de gördüğünüz görüntü layerların en üstte olanını öncelikli olarak size göstermesi hemde timeline’da bulunduğunuz nokta ne olursa olsun. Oysa ki timeline’da bulunduğunuz frame’e göre bir gösterim yapsa eminim bir çoğumuz için daha anlamlı olur. (Son 6 aydır güncelleme yapmadım belki bu özellik gelmiştir. Yorumlarınızı bekliyorum.)

Bir başka güzellik ise tek bir sayfa üzerinde birden fazla görünüm yaratabilmeniz. Aktif çalıştığınız alanın üzerinde her hangi bir aksiyondan sonra üst bir layer ekleyebiliyorsunuz ve bunu farklı workspace’de yaptığınızı düşünün.

Eğitim hazırlarken en çok bize zaman kaybettiren şeylerden biri olan medya bulma ve hazırlama işi içinse content library ile articulate hayatımızı kolaylaştırıyor.

Son ve en büyük gücü ise basit, anlaşılır, yönetilebilir bir aksiyon paneli olması. Sayfada her hangi bir aksiyon gerçekleştiğinde başka bir nesneye emir vermek çok basit. Her hangi bir programı profesyonel olarak kullanan birisi bir kaç saat kullandıktan sonra basit şekilde kendi aksiyonlarını yaratabilir. Burada hiç bir programlama dili bilmenize gerek kalmadan excel’de ki formül oluşturucu benzeri bir ekranda tüm ihtiyaçlarınızı hızlıca programlayabiliyorsunuz. Bazı spesifik şeyleri çin arkasına javascript’in gücünü alan storyline dijital eğitim tasarımınız için şuan ki en büyük silahınız diyebilirim.

Bir sonraki yazı : Storyline 360 Nedir? Storyline 360’a Giriş – 101

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.