Küçük Bir Stüdyo Kuralım… ( Green Box – Yeşil Perde )

Evet evet biliyorum yeşil perde deyince hemen gözleriniz açıldı değil mi? 🙂 Bende bu tekniğe bayılıyorum hele ki katmanlarca görüntüyü üst üste bindirip bunların arasındaki o senkron görüntünün akışı beni benden alıyor…

Şimdi çok az maliyet ile bir odayı nasıl hollywood stüdyolarındaki gibi bir greenbox stüdyosuna dönüştüreceksiniz görelim…

İsterseniz bu bilgileri youtube kanalımda yer alan aşağıdaki videoyu izleyerek de edinebilirsiniz.

Öncelikli olarak odanın boyutları ile başlayalım; 5 metre en 5 metre boyda olan yada bu ölçülere yakın bir odanız olursa çok rahat çalışabilirsiniz. Tabi kaynaklarınızın yettiği ölçüde mümkün olduğunca büyük bir oda tercih edin. Odanın yüksekliği bizim için önemli minimum 3 metreye yakın bir tavan yüksekliği işinizi görecektir….

Fiziksel şartlar sadece odanın boyutları ile sınırlı değil, bunun yanı sıra odanın havalandırması, ısıtma ve soğutma sistemi de önemlidir. Odamızı bulduk ve burayı stüdyo haline getireceğiz.

Piyasada ses yalıtımı için malzemeler var, bunlar köpük gibi ses izolasyonu yapan malzemelerdir, ancak bütçenizin kısıtlı olduğunu düşünürsek herkesin bildiği yumurta kolilerinden yararlanabilirsiniz.

Bu ses yalıtım malzemeleri ile yumurta kutuları şekil olarak aynı ancak malzemesi farklıdır, yumurta kutularını 2 yada 3 kat yapmanızı tavsiye ederim.

Ses yalıtımı ardından odayı yeşil perde ile kaplamaya sıra geldi, yeşil perdemizi fotoğrafçılık malzemesi satan site veya dükkanlardan fon perdesi ismiyle alabiliriz. Bunlar genelde 100 lira civarında 270cmX600cm boyutunda olurlar. İsterseniz herhangi bir manifaturacıdan pamuklu ışığı yansıtmayan daha çok emen bir bez alarak tüm odayı kaplayabilirsiniz. Aşağıdaki görselden faydalanarak perde rengini seçebilirsiniz.

greenbox

Tüm bunların ardından sıra ışığa geldi, ışık green box için çok önemli bir etken. çünkü keying işleminde arka planda bulunan yeşili silerken tüm arka planın aynı renkte olması önemlidir, bunu sağlayamadığınızda key işlemi yapılan renk farkı olan alanlarda kumlanma yada parazit gibi rahatsız edici renkler kalacaktır. Yine fotoğraf veya video ekipmanları satan siteler veya dükkanlarda aşağıdaki led lightlardan edinebilirsiniz.

Bunların boyutları, verdiği ışık sıcaklığı, ışık şiddetinin ayarının yapılması, batarya yada şehir şebekesi ile çalışması gibi detaylar sizin tercihinize bağlıdır. Daha büyük led ışıklar alabileceğiniz gibi, soğuk ışık olarak adlandırılan ışıklardan da alabilirsiniz. Yada daha ekonomik bir yol daha var, yapı marketlerden bazı ekipmanları alarak kendi ışığınızı yapabilirsiniz. Bununla ilgili bir kaç videoyu aşağıda paylaşıyorum. Işık olarak her zaman 3 ışık kullanın, bunlar keylight (anahtar ışık) , fill light (dolgu ışığı) ve back light (arka plan dolgu ışığı) olarak adlandırılmaktadır.

Işık olarak her zaman 3 ışık kullanın, bunlar keylight (anahtar ışık) , fill light (dolgu ışığı) ve back light (arka plan dolgu ışığı) olarak adlandırılmaktadır.

Başka bir yazımızda keylight işleminin nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşacağım….

Umarım yararlı olmuştur, herkese iyi çekimler dilerim…

15 yorum

 1. Refik Aydın Yanıtla

  bence biraz saçma bi yazı olmuş sağdan soldan bişeler paylaşmışsınız. kendi bildikleirnizi paylaşsanız daha iyi olurmuş. ya da siz böle bir studyo oluşturduysanız onu paylaşsaymışınız step by step.

  • Şafak Sevinç YazarYanıtla

   ses yalıtımı haricinde evet oluşturdum ancak burda yapılan işçiliği paylaşmak değil genel olarak nasıl ucuza bir stüdyo kurulur bunun tüyolarını vermekti amaç. yorumlarınız için teşekkürler.

  • Refika Kara Yanıtla

   saçma olmuş diyen bok atma sanatı üstadları keşke kendi yazılarının bağlantılarını paylaşsalar saçma olmayan hünerlerini görsek.

   Blog yazısı için teşekkürler ben faydalandım şahsen

 2. Geri bildirim: Keylight Effects on Green Box Yeşil Perde Keylight Efekti |

 3. Erdinç Gür Yanıtla

  Bence gayet iyi bir çalışma olmuş. Türkiye şartlarında belli konularda belli kaynaklar neredeyse yok. Arkadaş sağdan soldan bulsada siz içeriğe bakın. Bilgi var mı yok mu.

 4. Tansu Yanıtla

  Merhaba. Gerçekten faydalı bir yazı olmuş. 2 sorum var.

  1) Backlight kullanmasak olur mu? (Profesyonel bir şey yapmıyorum)

  2) Kendim oluşturacağım ışık düzeneğini. Videolardaki gibi. Beyaz ışık istiyorum, sarı değil. Ne tür bir ampul önerirsiniz? Kaç watt olmalı?

  Teşekkürler.

  • Şafak Sevinç YazarYanıtla

   Merhaba,
   Backlight kullanmasanızda olur, önemli olan perdeye gölge düşmemesi.
   Beyaz ışık için enerji tasaruflu ampülleri kullanabilirsiniz kutularında ışık renkleri yazmaktadır.
   İyi günler dilerim.

 5. mustafa Yanıtla

  arkadaşlar greenbox perdenin yeşilinin bir numarası bir markası varmı yoksa tam yeşil bir bezlede bu işi yapabilirmiyim .amatör olarak yapıcağım için bunu söylüyorum.

  • Şafak Sevinç YazarYanıtla

   Merhaba,
   herhangi bir markası yok. ben ilk perde olarak yeşil pamuklu kumaş alarak kullanmıştım.
   önemli olan yeşil perdenin ışığı yansıtmaması, ışığı emmesi gerekli.
   kumaş satan her hangi bir yerden 40 liraya kumaş alabilirsiniz.

 6. Berkay B. Yanıtla

  Merhabalar ,
  Yazınız için faydalanacak her arkadaşım adına teşekkür ederim ancak birkaç ek bilgi sunmak istiyorum ,
  eğer greenscreen bir video yada fotoğraf çekip keying uygulayacaksanız yansıtmayan kumaş kullanmanız önemli ki Şafak Bey üzerine gerektiği kadar bilgi vermiş ancak aydınlatma ve çekim ile ilgili çok fazla bilgi bulunmamakta.

  Reklam olmaması adına firma ismimi vermeyeceğim ancak var olan bir miktar tecrübeme dayanarak birkaç tüyo vermek isterim ;

  İlk olarak backlight kullanmasak olur mu sorusu okudum hemen cevaplıyorum ki malesef olmaz
  Nedenine gelecek olursanız backgroundu aydınlatmasanız bile konuyu aydınlatma ihtiyacı hissedeceksiniz ve konu üzerinde oluşan gölgeleri almak içinde fill light yada reflektör kullanacaksınız ( reflektör pek tavsiye değildir ). Bu sebep ile eğer konu üzerine verdiğiniz ışık yani keylight en güçlü olanı olacak üzerine bir de fill light ekleyeceğiz ve tüm bu ışıkların bir kısmı fona yansıyacaktır bu da fon üzerinde renk farklılıkları oluşmasına sebep olacak bu da biz görüntüyü işlerken başımıza bela olacaktır.

  2. ise naçizane tavsiyem key ve fill light olarak kullanacağımız ışıkları 5500 kelvin yani tam gün ışığı verecek şekilde seçmeye çalışın ki kameramızın beyaz ayarı (whitebalance) bizi zorlamasın. Ana ışıklarımızı beyaz tercih ettik sıra back lightlarımızda, bunlar için ise sarı ışık kullanmanızı tavsiye ederim ama tek elden alınan aynı marka ve model ışıklar olmasını tavsiye ederim çünkü verdikleri renk ısıları ve ışık miktarları aynı olsun fonda renk farklılıkları oluşmasın, bir diğer husus ise backlıghtların konuya yeşil düşürmeyecek şekilde konumlandırılması bunu deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

  3. ise çekim aşaması ile ilgili ,
  Çekim esnasında konuyu fondan yani yeşil perdemizden en az 1.5-2 m uzakta tutmaya özen gösterin ve netlemeyi konu üzerine tam yaptığınızdan emin olun böylece konumuz net ama fonumuz flu olacaktır ve görüntüyü işlerken fonda ufak tefek ışık hataları olsa bile ( çok belirgin kontrast farkı olmadığı sürece ) programımız bunu tolere edecek ve konuyu fondan ayırırken size daha iyi sonuçlar verecektir.

  Hatalı yazdığım veya eksik vermiş olduğum bir bilgi varsa şimdiden affola,
  Bir anda aklıma geldiği gibi yazdım zaten konuyu da hortlatmış gibi oldum 🙂
  Sabırla okuyan herkese teşekkürlerimi sunarım.

 7. Geri bildirim: Green Box Stüdyo Nasıl Kurulur? (Green Box -Yeşil Perde) |

  • Şafak Sevinç YazarYanıtla

   Merhaba,
   özellikle ışığı geri yansıtmayacak bir boya veya kaplama yaparsanız olur.
   Bu şekilde hazırlanan stüdyolar var bildiğim kadarıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.