360 Derece ile Eğitim… ( K12 )

Gündelik hayatımıza giren 36o derece video ve fotoğraf kaydı yapan kameralar ile benim bir günüme bedel olan gezileri artık yerinizden kalkmadan bilgisayar başında kolayca yapabileceksiniz. Bunun iyi ya da kötü yanları olabilir, ben bu yazımda daha çok bu teknolojinin iyi yanlarından bahsedeceğim.

360

Ben ilköğretimde ( benim zamanımda 8 yıl aralıksız eğitim vardı 🙂 ) okurken öğretmenlerimiz özellikle bahar aylarında bizleri müzelere, ören yerlerine vb. götürmek için turlar düzenlerlerdi. Henüz 10 – 12 yaşlarında olan bizler için görmediğimiz yerler, tarihi eserleri ve ya doğa güzellikleri ilgi çekici gelirdi. Tura katılan maddi durumu iyi olan öğrencilerden paralar toplanır, maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarımızın ise ücretlerini öğretmenlerimiz ya da diğer veliler verirdi. Hep birlikte servislere doluşup İstanbul’un ve ya yakın çevresinde ki yerlere gidip oraları görüp yeni bilgiler edinirdik. Sonrasında servislerle okula dönerdik. Bu geziler ya hafta sonları olur ve tatilimizden, dersahnemizden olurduk ya da hafta içi olurdu ve o gün ders işlenmezdi.

2000’li yılların başlarında ilk kez 360 derece flash ile hazırlanan mekan turlarını görmüştüm… İçten içe böyle fotoğraf turlarından bende hazırlamak istemiştim. Ancak fotoğrafları çektikten sonra birleştirirken her denememde bir şeyler ters gidiyordu. 2015 sonu 2016’nın ilk yarısı aralığında 360 derece video kaydı yapan kameralar gündelik yaşamımıza merhaba dedi. Fiyatları, özellikleri değişiklik gösterse de son kullanıcıların kolayca ulaşabileceği bir yakınlıkta artık onlar…

Bu kameraları edinmek artık çok kolay 1.000 – 2.000TL fiyat aralığında olan kameraları herhangi bir teknoloji marketten satın alabiliyorsunuz. Aldığınız kamerayı bir cep telefonu ile eşleştirdikten sonra videosunu ve ya fotoğrafını çekmek istediğiniz bir yere sabitliyorsunuz ve cep telefonunuzdan kayıt komutunu veriyorsunuz. Kaydedilen videoyu, fotoğrafı youtube, twitter ve ya facebook gibi sosyal medya platformlarına yükleyerek kolayca hem paylaşabilirsiniz. Sosyal medya platformlarına yüklemeden kameranın kendi yazılımlarıyla da herhangi bir bilgisayardan izleyebilirsiniz. Eğer bir miktar daha bütçe ayırırsanız Google Card Board isimli üründen alabilir ya da internetten yapılış videolarını izleyerek kendinize bir VR ( Virtual Reality ) gözlüğü yapabilirsiniz. Çektiğiniz 360 derece videoyu / fotoğrafı card board’u telefonunuzun desteğiyle daha gerçekçi olarak izleyebilirsiniz.

Evet siz İstanbulda oturan maddi durumu iyi olan birisi olabilirsiniz ama peki hiç İstanbul’a gelmemiş ya da hayatında hiç deniz görmemiş bir çocuksanız… İstanbul’u denizi belki Anıtkabir’i ya da Kabe’yi merak edebilirsiniz. Emin olun bunları ve daha bir çok şeyi merak eden yüzlerce çocuğumuz var ülkemizde.

Bilişim öğretmenlerinin desteğiyle okullar video kameralardan almasa bile bilgisayarlardan öğrencilerinin hiç gitmedikleri belki hayatları boyunca gidemeyecekleri yerleri harika bir deneyimle izlemesini sağlamak için bir telefon bir card board edinebilir.

Tabi her şey donanım ile bitmiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde bir çok video prodüksiyon şirketi bulunuyor eminim bu şirketler 2016 yılı sonu gelmeden bir çok 360 derece video talebi için bir sürü kamera satın alacak. Bu firmalar umarım yukarda bahsettiğim çocukları düşünerek bazı videolar hazırlarlar.

Ve böylece Ahmet Bey köyünde ki Ali hiç görmediği Anıtkabir’i, İstanbul’u, Yere Batan Sarnıcı’nı, Sultan Ahmet Camii’ni, İzmir Konak Meydanı’nı görebilir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.