Akıl(sız)lı Saatler

casio-05-cmd-401990’larda Casio’nun televizyon uzaktan kumandası ve veri girişine izin veren databanklı saatleri vardı. Yeni trend olan giyilebilir teknolojilerin en kolay uygulandığı aksesuar olan saatleri gördükçe 1990’ları özlüyorum. Beklentilerimiz çok daha azdı o zamanlarda, saatlerin yapabildikleri de öyleydi belki. Statü göstergesiydi o zamanlarda da ama yetişkinler arasında değil ergenlikteki çocuklar içindi.

Apple, LG, Motorola, Samsung, Sony gibi markaların en kolay dizayn edilen ve giysiye göre daha genel bir hedef kitleye hitap eden akıllı saat piyasasında ki hareketleri MWC 2015 ve sonrasında devam etmekte.
akillisaatlerAynı saatin sadece kordon rengi veya kasa renginin değişmesi ile herkes aslında aynı saati takacak bana hiç çekici gelmiyor. Markalar genelde kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen tasarımlar tercih ediyor. Kişiselleştirme noktasında sadece farklı kordon ve tema seçimi ile kalınıyor, tabi şuan çok yeni bir piyasa eminim Çin’de üretim yapan firmalar piyasaya girince daha farklı ürünler görebiliriz. Eski telefonlardan arta kalan ramleri ve saate uygun olacak kadar küçük işlemcileri bir araya getirip gelişi güzel piyasaya sürüyorlar. Sonrasında ise teknolojinin son trendi giyilebilir teknoloji diye ortaya çıkıyorlar.

Siz eğer bir akıllı saat yapacaksanız ilk önceliğiniz bitmeyen bir pil performansı olmalı. Bluetooth teknolojisi tam bir şarj canavarı ne yazık ki, saatler ve telefonlar arasında özel bir veri yolu transfer sistemi kurduğunuzda saatin pil ömrünü uzatabilirsiniz gibi gözüküyor. Akıllı saatten beklentiler çok fazla; insanlar saatlerinden konuşmak, mesajlaşmak ve bazı uygulamaları bunlardan kullanmak istiyor. Bu ekran boyutu ve pil ömrü ile çok olası gözükmüyor.
Saat benim için bir tarz meselesidir, bir çok erkek içinde aynı şey geçerli sanırım. Saati aynı zamanda kişilik göstergesi olarak da değerlendirebiliriz. Seiko, swatch gibi normal gelir düzeyinde (sizler orta direk de diyebilirsiniz) olan kişiler için onlarca farklı model ve tarz üretiyorlar.
seikoİnsanlar farklılıklarını belki de en güzel saatlerinde gösteriyorlar, giyimimiz çalıştığımız bulunduğumuz ortamlar ile bağdaşmak zorunda ama kolumuzda  ki saat bizi en iyi ifade eden aksesuar. Dünya ve gençlik kişileştirilmiş içerikler ve ürünlere daha çok ilgi gösteriyor. Pahalı markaların yaptıkları uygulamaları özel ürünleri saymıyorum bile.

Tüm bunlardan sonra akıllı saat alıp almamak tamamen tercih meselesi, işlevsellik çok fazla önemli değilse sadece sosyal statünüzü arttırmak veya kanıtlamak istiyorsanız siz bilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.