Kelimeni Söyle; Popiliğini Söyleyeyim ;)

Her yıl iş dünyası belirli trendler doğrultusunda stratejilerini değiştirirler. Bu yıl moda olan çokça konuşlan şeyler nelerse onların üzerine yoğunlaşır.

Örnek vermek gerekirse gamification, talent management, HR development, strategic thinking, internet of things, big data vs…

Şirketler her zaman trend olmak ve marka değerlerini hep en üstte tutmak isterler. Bu da CEO, CIO, CFO’ları kısaca CXO’ların trendleri yakalamak istemesini sağlar. Tabii trendi onlar değil aslında şirketin çalışanları yakalayacaktır.

Şimdi trendlere göz gezdirelim…

Son dönemlerde özellikle “BIG DATA”yı çokça duyuyoruz, bu sektörde Türkiye’de çalıştığını söyleyenler de artık az değil. Big Data baktığınızda “5v”den oluşmaktadır. Bunlar ; variety, velocity, volume, verification ve value’dur. Yani çeşitlilik, sürrat, büyüklük (veri) , doğrulama, değer. Her şirket big data projelerini konuşmaya ve bunları gerçekleştirmeye çalışıyor. Ama petabyte’larca veriyi nereden bulacaklar. Özellikle ülkemizde veri kalitesi bu haldeyken.

Diğer bir önemli trend ise sosyal medyadır, yıllardır doğru düzgün bir web sitesi olmayan şirketler sosyal medyaya inanılmaz yatırımlar yapmaya başladı. Peki neden? Çünkü sosyal medya bir trend. Viral reklamlar ile marka bilinirliğini arttırma çabaları, her tür sosyal medyada yer almak ( twitter, facebook, instagram, pinterest vb… ), daha önceden reklamcı olan şimdi kendisini dijital medya veya sosyal medya ajansı olarak tanıtan firmalara paralar bayılmak… Bunların hepsi yeni trendin getirdiklerinin götürdükler…

Şirketlerde CXO’lar yetenek görmek istiyor, çünkü yeteneklerin oluşturduğu %10’luk bir kitle şirketi hedeflerine daha çok yaklaştıracak. Ülkemizde ve dünyanın büyük bir kısmında yetenek nasıl yönetilir, nasıl parlatılır halen kesin bir metodolojiye sahip değil. Her şirket kurum kültürü, olanakları ve bütçeleri doğrultusunda en doğru yeteneği bünyesine katıp uzun yıllar etinden sütünden faydalanmak istiyor. Ne kadar başarılılar?

Y kuşağı ( şuan şirketlerde orta kademe yöneticilik pozisyonlarının en büyük adayları) son bir kaç yıldır trend olan kelimelerden biri. Günümüzde artık Z kuşağı olarak anılan 1990 sonrası doğan bireyler bile şirketlere girmeye başladı. Ama ülkemiz halen Y kuşağını nasıl yöneteceğini, onları nasıl doyuracağını ve onların gerçekte istediklerinin neler olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

Trendler trendler trendler… Üst yönetimler kulaktan kulağa duydukları trendleri şirketlerine uygulanmasını talep ettikçe, trend yaratmak şirketin kültürü haline gelmedikçe, ortaya çıkan trendleri şirketlere uygulamaya çalışılacak gibi gözüküyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.