Siz de “Dijital Dönüşüm”de dönüşemeyenlerden misiniz?

Daha önce ki yazılarımdan birinde “Dijital Dönüşüm”den biraz bahsetmiştim. Bu yazıdan sonra biraz zaman geçti ve şirketlerin bünyelerinde yapma(ma)ya çalıştıklarını bir süre gözlemledim. Karşıma çıkan güzel gelişmeler olsa da yeterince “Dijital Dönüşüm” için çaba sarf edilmediğini düşünüyorum. Koca koca holdingler halen devşirme yöntemler ile dijital dönüşüme ayak uydurmaya bir yerinden bu dönüşümü yakalamaya çalışıyor. Peki yapılanlar ve yapılmayanlar neler?

Öncelikle karşıma çıkan güzel bir iş ilanından başlamak istiyorum. Borusan Otomotiv İnsan Kaynakları Bölümünün Borusan Otomotiv İnsan Facebook , İnsatgram sayfalarından reklamlı bir şekilde video ile paylaştığı iş ilanını alkışlıyorum. Ben yazıyı paylaştığımda 40K’dan fazla görüntülenen Dijital Portfolyo Yöneticisi iş ilanı :

 

Dünya’nın ve Türkiye’nin her yerinde Dijital Dönüşüm için bölümler, departmanlar hatta Genel Müdür Yardımcısı düzeyinde gruplar oluşturuluyor. Dönüşümü yine fırsat kapısı haline getiren bir iki makale okuduktan sonra danışmanlık veren kişiler türemeye başladı. Gerçekten bu dönüşüm nedir? Ne kadar dijitalleşebiliriz? Ya da gerçekten dijitalleşebildik mi? Firmalar bunu araştırdıktan sonra bu işe yatırım yapmalı. Sadece sözde bölüm açmak için yatırım yapılmamalı, konu trendten düşünce o bölümler atıl bir halde sadece organizasyonlarda birer kutu halinde kalmaya mahkum oluyorlar.

Bütün olay bir bölüm açınca çözülüyor mu? Kalifiye elaman istihdam etmeden, projelere gerekli yatırım yapılmadan, var olan süreçler kişilerin “konfor alanları” bozulmasın diye değiştirilmeden dönüşüm sağlanamaz. O yüzden boş boş isimlendirmeler ile trende ayak uydurmaktan kurumlar vazgeçmeli, isim olmadan da dijital dönüşüm sağlanması mümkün. Ama bu isim için önünüzde bir fırsat varsa bunu da kullanmaktan çekinmeyin.

Bir örnek üzerinden ilerlersek;

Sizin hali hazırda kullandığınız bir LMS (Learning Management System – Eğitim Yönetim Sistemi) var, yıllardır kullandığınız güçlü olan yönünden çok ihtiyaçlarınıza yanıt vermeyen ama rutin akışlarınızı yürüttüğünüz bir sistem. Bu sistemin değişmesi gerektiğini ekibiniz görmekte ve dile getirmekte, ancak proje o kadar büyük bir planlamaya muhtaç ki siz projeyi erteliyorsunuz. Ama kapınızda dijital dönüşüm denen trend olay gelip çatıyor. Sizde var olan sistemde bir kaç güncelleştirme ile dijital dönüşüme ayak uydurduğunuzu dijital dönüşüm projesi yaptığınızı söylüyorsunuz.

Bu söylediklerim her bir sistem ve süreç için geçerlidir, projeler iyi bir şekilde planlandığında yorucu bir yolculuğa başlamış olursunuz. Tabi bunun için kervan yolda düzülür mantığından çıkmış olmalısınız. Ekibinizde PMP sertifikası almış ve gerçekten proje yönetimi yapmış takım arkadaşlarının olması sizin projenizin olmasa bile proje yönetiminizin başarısını arttıracaktır. Başarısız projeler bile başarılı proje yönetimi ile bir kazanca dönüşebilir. Herkes tarafından bilinen “Türkiye İş Bankası MOD Projesi / IBM – I” projesini düşünebiliriz.

Başarısız projeler, başarılı gösterilen projeler bunlar hayatımızda her zaman olacak. Önemli olan dijital dönüşüm için veya başka amaçlı tüm projelerin iyi planlanarak kuruma katkı sağlamasıdır.

 

İyi Dijital Dönüşümler dilerim… 😉

2 yorum

  1. Şerife çalı karakış Yanıtla

    Merhaba Şafak Bey.
    Ben tezli yukseklisans öğrenciyim ve tez yazma asamasindayim. Uzerinde durmus olduğunuz bu konuda bir çalışma yapmak istiyorum.bana yardımcı olur musunuz. Konu başlığı anket bulma, çalışma yapmam konusunda .teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.