AI için Yeni Data Kaynağı #10YearsChallenge

Yapay zekanın gelişimi için en önemli şey datadır. Deep learning, machine learning vb. öğrenmeler Big Data adını verdiğimiz büyük veri kümelerini işlemeyi esas almaktadır. Bu öğrenmeler için bugüne kadar ilerletilen projeler arasında en büyüğü belki de herkesin kullandığı “Google Translate”. Ürünün ilk yayınlandığı zamandan bu yana gerçekleştirdiği gelişme aslında machine learning’in gözle görülür en büyük kanıtı.

Şimdi ise iddialara göre önce Facebook’da sonrasındaysa İnstagram’a sıçrayan #10YearsChallenge. İddialara göre yapay zekanın insan yaşlanması üzerine çalışma yapabilmesi için harika bir viral sosyal medya çalışması. #10yearschallenge ve #10yearchallenge hashtagleri ile sadece instagram’da paylaşılan görsel sayısı yazıyı yazdığım tarihte 6 milyondan fazlaydı. Böyle bir datayı her hangi bir firmanın bir araya getirmesi belkide yıllar alacakken viral haline geldiğinde insanlar gönüllü olarak bu datayı herkesin göreceği şekilde paylaşıyor. Görüntü işleme ve yapay zeka teknolojisinin bu data ile neler yapabileceği konusunda bazı teoriler var.

Big Brother is watching you! mottosuna atıfta bulunan 2011 – 2016 yılları arasında yayınlanan “Person of Intrest” dizisinde kişilerin bir birleri ile olan ilişkilerinden yola çıkan makine icat edilir. Bu ilişkilere göre kişilerin suç işleme potansiyellerini ortaya çıkmakta ve bu makine kurban olacak kişinin güvenlik numarasını ortaya çıkarmaktadır.

Bilim kurgu olarak düşündüğümüz bazı şeyler artık günlük hayatımıza giriyor. Belkide bir devletin ya da şirketin şuan hazırlamış olduğu benzer bir makine için data havuzunu bu paylaşımlarımızla çoktan hazırlamış olduk.

Viral içeriklerin popülerliği ve data sağlama için kullanılması için bence en iyi örnek olarak ilerde bu virali konuşacağız. Belki size fazla zorlama olarak gözükecek ama olasılıklar her zaman hayatımızın bir parçası.

Peki ya sizce bu viral neye hizmet ediyor? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.