Diyafram nedir?

Net alan derinliği nedir?

 Arka plan nasıl flu yapılır?

DSLR fotoğraf makinesi sahip olan herkes “arkayı flu yap öyle çek” cümlesini duymuştur… Nedir bu arkayı flu yapmak, neden diğer compact makinelerde bu yapıl(a)mıyor…

Hepsinin nedeni aslında yazımızında başlığında geçen “diyafram” değeri ile ilgili…

Diyafram aslında fotoğraf makinesi içinde bulunan, fotoğraf çekerken filme yada sensöre düşecek olan ışık miktarını ayarlamamızı sağlayan metal yaprakların açıklık-kapalılık değeridir.

İnsan anatomisindeki göz bebeğine de benzetebiliriz, uzaktaki bir cismi görmek için göz kapaklarımızı kısarız ve göz bebeğimiz yakındaki cisimleri flu hale getirerek aslında uzaktaki cisme netleme yapar.

diyafram

 

Diyafram değeri objektif ile gelerek her objektifte farklılık gösterebilir, bazı objektiflerin üzerinde tek diyafram değeri yazılı iken bazılarında iki diyafram değeri bulunur. Bunun anlamı objektifin zoom miktarına göre en düşün diyafram değeri bu aralıkta değişecektir.

3objektif

Üstte gördüğünüz fotoğrafta 1:4-5.6 ; 1:1.8 ; 1:3.5 – 5.6 gibi değerler diyafram değerleridir, üzerinde yazılı olan 75 – 300 mm ; 50 mm ; 18 – 55 mm gibi değerler ise zoom aralıklarıdır.

Görüldüğü gibi 50mm objektifimizde zoom aralığı olmadığı için diyaframın en küçük değeri 1.8’dir, bu değer büyüyebilir ancak küçülemez. 75-300mm objektifimizde ise zoom değeri 75mm iken en düşün diyafram f4 iken zoom değeri arttıkça diyafram değeri de artacaktır, 300mm için en düşük diyafram değeri f5.6’dır.

Bu değer tamam ama ne işe yarıyor dersek 50mm f1.8 diyaframlı fotoğraflar aşağıda yer almaktadır, her fotoğrafta net olan alan farklıdır, bu net olan alanın büyüklüğünü diyafram değerini arttırarak büyütebilirsiniz.

Yani daha çok alanın net olmasını istiyorsanız diyafram değeriniz daha büyük bir değer olmalıdır, f1.8 de sadece 3-5 cm’lik bir alan net iken f5.6 da 50-60 cm’lik bir alan net gözükecektir.

IMG_3324IMG_3325IMG_3326 IMG_3327 IMG_3328

Siz birisinin yada bir cismin fotoğrafını çekerken diyafram değeriniz f1.8 gibi bir değer ise kişi yada cisme yakın olan neredeyse her şey flu olcaktır, diyafram değeriniz f5.6 gibi bir değer ise çoğu şey net olacaktır.

Bu fotoğraflar haricinde net alan derinliği ile ilgili videoyu da izleyebilirsiniz…

Umarım biraz olsun net alan derinliği ve diyaframın ne olduğunu açıklayabilmişimdir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.